środa, 13 marca 2013
Partyzanckie filmy
A może by tak obejrzeć film, pomyślałem, ale w telewizji nie było nic. W żadnym z modnych programów. Wtem! Okazało się, że mimo pozbycia się kablówki, została nam stacja TVN Historia. Ja nawet nie wiedziałem, że taka jest, ale nie dość, że jest, to jeszcze była gotowa już za 4 minuty od mojego sprawdzenia rozpocząć emisję filmu partyzanckiego produkcji jugosłowiańskiej rocznik 1969. Niesamowite, jak dobry los człowiekowi sprzyja.
sobota, 09 marca 2013
Zach
Wczoraj był "Kac Vegas" w TV to obejrzałem. Wszyscy widzieli, to w końcu i ja mogłem. Miało być śmiesznie i nawet było. Świat mi się nie odmienił. Ułożyło mi się jednak o Zachu.
czwartek, 21 lutego 2013
Światełka w tunelu
Poszedłem na wspaniały film na pierwszą randkę. (Filmy na drugą randkę to osobny temat. Na trzecią ciągamy na teren prywatny, a nie do kina.) Komedia romantyczna, niegłupia i do tego śmieszna, z czego jasno wynika, że nie polska. Profesjonalnie zrobiona, czyli prawdopodobnie amerykańska. I tylko dystrybutor polski.
środa, 23 stycznia 2013
Życie Pi
Za godzinę wybieram się na „Życie Pi”, pełen obaw, jak zdzierżę 3D. Normalnej wersji w kinach nie ma. Będę jak debil siedział w patrzałkach na patrzałkach. A jednak idę, zachęcony dwoma minirecenzjami od kolegów na Facebooku.
sobota, 12 stycznia 2013
Hobbit
Co mają wspólnego ratatouille, komentarze do Tory i „Hobbit” Petera Jacksona? Jest w nich WSZYSTKO. Witam w nowym roku. (To nie jest wpis dla ludzi, którzy nie czytali książki. Zakładam, że fabuły opisywać nie muszę).
poniedziałek, 26 listopada 2012
Irak
Urwało mi i skasowało inny wpis. Zamiast tego zajawka recenzji, która poszła ostatnio na Lekturach reportera. Idzie np. tak: Do tego stopnia nie orientowałem się w jego [Pawła Smoleńskiego] pracy, że nie od razu się dotarło do mnie, że „Irak. Piekło w raju” to wznowienie. Pierwsze wydanie ukazało się w 2004 roku, gdy konflikt w tym państwie jeszcze kogoś obchodził. Zabrzmiało cynicznie, a miało być smutnie. Irak zszedł z czołówek gazet, a reportaże Smoleńskiego świetnie się czyta. Czy ma to dla niego słodko-gorzki posmak? Napisał dobrą książkę, ale nie wydaje się, żeby to cokolwiek zmieniło. Ma, jak sądzę po lekturze, również osobiste poglądy by kibicować pokojowi i spokojowi w Iraku, ale jego pragnienia nie zostały zaspokojone.
piątek, 09 listopada 2012
Weekend w stylu vintage
Weekendy nie są już tym, czym dawniej bywały. A jeśli są, to dwa tygodnie to przeżywam. Jakbym nie przeżywał, to już bym zapomniał o wpisie. Ale z poczucia obowiązki i z ciszy w domu będzie o hałasach, wyprawie na stare śmieci, mrokach poranka oraz o tym, jak wylądowałem w łóżku z innym facetem.
piątek, 26 października 2012
Pojednanie w Bośni
Po czasie, ale tryptyk skończę. Przypominam, chodziło o trzy książki zakorzenione w wojnie w ex-Yu. Było o rozterkach sumienia fotoreportera wojennego, potem o dzielnych amerykańskich chłopcach ratujących bałkańskich dzikusów. Dziś reportaże Slavenki Drakulić, chorwackiej pisarki i dziennikarki. "Oni nie skrzywdziliby nawet muchy. Zbrodniarze wojenni przed Trybunałem w Hadze."
niedziela, 12 sierpnia 2012
Na Bałkanach bez zmian
Po intelektualizmach z ostatniego wpisu trochę prawdziwie męskiej rozrywki. Dynamicznie, sensacyjnie, ale i, prawda, wnikliwie o konflikcie w Bośni. Miłość i śmierć, podstęp i bohaterstwo, a nade wszystko sprawiedliwi Amerykanie wśród innych narodów świata. Ze jedyne 5 złotych z kosza na literackie odrzuty przy kasie w Saturnie. Będzie bezwzględnie.
piątek, 10 sierpnia 2012
Batalista
Dziś pierwszy z planowanej, a kto wie czy nie i zrealizowanej, krótkiej serii notek o książkach powiązanych okolicznościami – wojną w ex-YU. Przeczytałem je po kolei w ramach ostatniego ataku literozy. Jeszcze nie wiem, czy się z nich wyłania jakiś spójny obraz. Może mi wyjdzie w trakcie spisywania. Jeśli nie to niewielka strata – zmuszać się do wspólnego mianownika nie będę. Byłoby to atrakcyjne dla oceniającej wypracowanie polonistki, ale chyba sprzeczne z moją intuicją i (nie)zrozumieniem tego, co się stało.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 47


Creative Commons License
Blog BJJM by Janyugo is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska License.