niedziela, 06 maja 2012
Bestyjce
Nie będę udawał, że jestem wielkim fanem Beastie Boys. Myślałem np., że Adam Yauch wymawia się z "cz" na końcu. Ominęła mnie też informacja, że ma raka. Mimo to wiadomość, że zmarł, zrobiła mi przykrość jak mało która podobna w ostatnich latach. Bo to fajny facet był.
środa, 14 marca 2012
Lekcja hiszpańskiego
Czasem mnie ludzie pytają, jak ja się dogaduję w tych swoich podróżach. To mniej skomplikowane, niż się wydaje. Parę słów w języku tubylczym, parę uniwersalnych angielskich (dolar, coca cola), machanie rękami i odrobina inteligencji w domysłach, co robi druga strona. Da się. Może nie o Wittgensteinie dyskutować, ale o kotach i miłości już tak. Zaraz wyjaśnię ten przykład.
czwartek, 23 lutego 2012
Boss wiecznie żywy
"Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym". Perfect zaśpiewał to o 10 lat za późno i, co gorsza, nie była to piosenka pożegnalna. Niestety, przeważnie jest tak, że muzycy przekraczają swój własny termin spożycia. Nawet niekoniecznie gubią talent, po prostu wszystko już o nich było. Tym bardziej więc szacunek dla Bossa za umiejętność napisania hiciora, który nie ustępuje tym sprzed pół wieku.
wtorek, 29 listopada 2011
Dzień Republiki
...jugosłowiańskiej. 29 listopada, w rocznicę ustalenia przez AVNOJ (Antyfaszystowską Radę Narodowego Wyzwolenia Jugosławii), że on, znaczy AVNOJ, najpierw faszystów pogoni, a potem porządzi. Przy okazji pozdrawiam z Zagrzebia, gdzie są place i ulice Josipa Broza Tity albo Ofiar Faszyzmu (Przewodniczka dziś wspomniała o tym, że w trakcie IIWŚ było tu marionetkowe nazi-państwo oraz, że błogosławiony przez Jana Pawła II kardynał Stepinac ratował Serbów, ale nie wspomniała czemu Serbowie zupełnie nie są mu za to wdzięczni. Aha, i podobno Nikola Tesla był urodzonym w Chorwacji amerykańskim wynalazcą).
niedziela, 30 października 2011
Back in Black
Jasiu skarży się mamie: Fsystkie dzieci się se mnie śmieją, se mam fadę wymowy. Nie masz, Jasiu. Ale tak, mamo, i f skole, i na podfórku się śmieją. Nie masz Jasiu. Na pewno? Na pewno, wadę wymowy to ma twoja siostrzyczka. Chodź tu Julka, powiedz coś. A Julka: Khyyyy. Z okazji nadchodzącego święta oraz dla pewnego fana AC/DC z okazji urodzin z nadzieją, ze mu się ze dwie wersje spodobają (Presnyakov i Jack Black).
środa, 26 października 2011
Dobry sezon dla rocka
Ale się uzbierało. O nowym Pusciferze wspominałem, chyba na Pigułach. Tamże o Yugopolisie, ale to może osobiście tylko. Chociaż nie, Maleńczuk na Bajadze zdobywa poparcie (Ostatnia nocka). A jeszcze przecież inne są. Słyszałem pojedyncze kawałki, ale dobrze, oj dobrze się zapowiada.
środa, 12 października 2011
Tylko kilka lat dla nas
Jakoś mi się dzisiaj Katarzyna Wielka przypomniała. Przed chwilą znalazłem info, ze ten kawałek został w 2006 w głosowaniu na B92 uznany za najlepszy jugosłowiański kawałek wszechczasów. Akceptuję ten wybór. Gdyby Mladenović śpiewał w Anglii albo Ameryce to by stał na równi z Ianem Curtisem.
czwartek, 28 lipca 2011
Teledysk w radio
TV on the Radio wydali kwartał temu nową płytę, "Nine Types of Light". To jest wspaniała kapela i powinniście już o tym wiedzieć. Ale dziś tutaj z powodu teledysku, czy właściwie filmiku do drugiego singla, "You"
wtorek, 12 lipca 2011
Gardłowy metal
Ostatnio mi coś długa forma nie idzie. Akapit rozmyślań nad lekturami i wena znika. Wywinę się więc jutubami, jak już nieraz bywało. Dwa uczciwe ansamble, co wiedzą, jak do tańca poderwać. Z Mongolii. Co, myśleliście, że nepal rock to kres moich możliwości?
czwartek, 05 maja 2011
Nienawistna muzyka
Coś mnie długo nie było. A bo wyrwałem na niesportowe rozrywki na podstawie świąt wczesnomajowych. Piszę "na podstawie", bo "z okazji" sugerowałoby, że w istocie któreś bym świętował. Żadnego, nawet ubicia Osamy. Nie jestem w stanie emocjonalnie się przeskoczyć i cieszyć z czyjejś śmierci, nawet takiego szubrawca. Natomiast muzykę nienawidzić potrafię. Co niektórą. Ci, co mnie znają, już wiedzą, ale chcę to mieć na piśmie. Będzie i o poezji śpiewanej.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5


Creative Commons License
Blog BJJM by Janyugo is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska License.